Rosta Erzsébet weboldala


Ez a Kelet-Turkesztánból és Észak-Kínából származó, mély sárga vagy narancssárga, kopasz vagy enyhén szőrös, édes gyümölcs, melyet - megkülönböztetésként az őszibaracktól - nyári baracknak is neveznek, a rózsafélék családjába tartozó, 4-8 méter magasra megnövő fa termése. Az A-vitaminban, vasban és cukorban gazdag kajszi valószínűleg a török hódoltság idején került Magyarországra.

KajszibarackAz egyik lexikonban azt olvasom, hogy a kajszibarackfa szereti a meleget, de szenved a hidegtől, egy másikban meg azt, hogy az őszibarackhoz hasonlóan, jól tűri a téli hideget.  Hogy mi az igazság, nem tudom. Abban viszont megegyeznek a szakkönyvek, hogy jól bírják a szárazságot, és nagyon sokáig elélhetnek, olykor akár 100 évig is.

Amilyen gyors tempóban módosítják, nemesítik szemzéssel, oltással a kajszibarackfákat, hogy gyümölcsük  ízre, külsőre, eltarthatóságra még kelendőbb legyen, nem tudom, vajon meddig termesztik még a Magyar legjobbat, a Kései rózsabarackot, az Ambrósiát, a Nancy kajszit, vagy a hosszúkás, nagy gyümölcsű Ceglédi óriást, a megnyúlt formájú, önmeddő Szegedi mamutot, s a kúpos Magyar kajszit, melynek a színe narancssárga, de a napos oldalán mosolygósan  piroslik.  Lehet, hogy nemsokára már másféle elnevezésű, érésű, zamatú kajszik kínálják magukat evésre, ívásra, vagy téli csemegeként aszaltan vagy dzsemnek elkészítve. Italként persze nemcsak az ivólére gondolok, hanem a baracklikőrre és legfőképpen a pálinkára, egyik hungarikumunkra, a fütyülősre, vagy mézesre.

Azzal sokan egyetértenek velem, hogy finom gyümölcs, de a belőle készült baracklekvár, és a vele készült sütemények - a sárgabarackos gombóc, palacsinta, pite, linzer, torta - egyenesen fenségesek, és nem akarom kifelejteni a baracklekváros kenyeret sem. A sárgabarackról azonban egy kudarcot is őrzök az emlékezetemben, ugyanis egyszer sárgabarack levest készítettem, azt hittem sikert aratok vele, de amikor megkóstolta családom, azt mondták olyan, mintha hígított sárgabarack dzsemet kanalaznának.

Noha a következőkben néhány sárgabarackos receptet ajánlok elkészítésre, de mint más gyümölcsnél is, elsősorban azt javasolom, hogy nyersen fogyasszák.


Kajszibarack-saláta

Az érett, egészséges sárgabarackokat mossuk meg és magozzuk ki, egyenként forgassuk porcukorba, csavarjuk rá 1-2 citrom levét, és öntsünk rá 1-2 dl fehér bort.


Barackos piteJoghurtos sárgabarackos pite

30 dkg liszt (fele sima-, fele rétesliszt) 2 dl joghurt, 20 dkg cukor, 3 tojás, 1 csomag sütőpor, reszelt citromhéj, 10 dkg lágy margarin

Szórjuk a lisztbe a sütőport és jól keverjük el vele. A tésztához valókat dolgozzuk össze habverővel. Öntsük a masszát egy olajjal kikent és lisztezett, közepes méretű tepsibe. A tetejére, szorosan egymás mellé, rakjunk elfelezett - a kimagvalt résszel a tészta felé néző - sárgabarackokat. Hintsük meg fahéjjal, de még jobb, ha a felezett barackokat még azelőtt, mielőtt a tésztára tennénk, szórjuk meg fahéjjal. A pitét előzőleg felforrósított sütőben, de közepes hőmérsékleten sütjük. Ha szép pirosra sült, kivesszük, miután kihűlt, megszórjuk porcukorral vagy szőlőcukorral, és kockára vágva tálaljuk.


Kajszi krém

A család létszámától függően, személyenként kb. 10-20 dkg sárgabarackot számítunk, a gyümölcsöket pár percre forró vízbe mártjuk, a héjukat lehúzzuk, a magjukat kiemeljük. Pár szem félbevágott barackot elteszünk a díszítéshez. A turmixgéppel péppé zúzott gyümölcsökből - 20 dekagrammonként legalább négy tojás fehérjét számítva - gőzfürdő fölött kemény habot verünk. Hozzáadjuk a porcukrot, majd óvatosan összekeverjük a sárgabarack masszát a cukrozott tojáshabbal. A krémet talpas poharakba adagoljuk, mindegyiket egy fél barackkal díszítjük. Fogyasztásig hűtőszekrényben tartjuk.


Kajszi hab

Pároljunk meg 1 kg érett sárgabarackot, majd turmixszoljuk össze, és még melegen adjunk hozzá 20 dkg cukrot és legalább 1-2 tojásból jól felvert kemény habot. Felpúpozva, a tetejét gyümölcsdarabokkal díszítve tálaljuk. Valamilyen száraz süteményt adhatunk mellé.